Finala Cupei Regelui. Finală pierdută în prelungiri

0
526

• CSM Ştiinţa Baia Mare – Saracens Timişoara RCM 22-24 (12-13) •

Ce poate fi mai frustrant decît să pierzi un meci cu asemenea încărcătură emoţională tocmai în minutele de prelungire. Aşa cum sublinia înainte de meci Eugen Apjok, tehnicianul zimbrilor, formaţia care va gafa mai puţin va fi cea care îşi va adjudeca această primă ediţie a Cupei Regelui.
Cum era de aşteptat, confruntarea dintre cele mai în formă echipe din rugby-ul românesc avea să stea sub semnul echilibrului. Într-un meci de totul sau nimic, orice oportunitate trebuia concretizată în puncte, lucru demonstrat de transformerii ambelor combatante. Primii care deschid scorul sînt bănăţenii, Gabriel Conache (min. 3) din lovitură de pedeapsă. Luke Samoa restabileşte rapid egalitatea (3-3). Daniel Ianuş duce scorul la 3-8 ca urmare a acestui prim eseu al partidei. În doar şapte minute, intervalul minutelor 25-32, neo-zeelandezul Luke Samoa transformă trei lovituri de penalitate şi scorul devine 12-8. Cu un minut înainte de finalul primului mitan, o eroare în defensiva formaţiei noastre face ca timişorenii să înscrie al doilea eseu, intrînd la pauză cu un firav avantaj de 13-12. În primele minute din actul secund, zimbrii dau semne de slăbiciune, care permit rivalilor să înscrie o nouă lovitură de penalitate (12-16). Pentru un balon neeliberat, cu 17 minute înainte de final, Luke Samoa finalizează a cincea lovitură de pedeapsă, scor 15-16. În minutul 73, zimbrii revin pentru a doua oară la conducere, graţie primului eseu semnat de acelaşi fundaş de origine neo-zeelandeză, scor 20-16. Identic cu finalul primei reprize, în penultimul minut de joc din timpul regulamentar, bănăţenii revin la un punct (22-21), Daniel Ianuş fiind autorul celui de-al treilea eseu (al doilea în dreptul numelui său). Pe un fond al disperării instalat încă din minutul 67, cînd au rămas în inferioritate numerică, cei din Banat se aruncă în atac, reuşind in extremis în minutul şase de prelungire adjudecarea acestui trofeu, sud-africanul de 29 de ani Jody Rose cu un dropgol fiind cel ce duce pentru cel puţin un an Cupa Regelui în vestul ţării. • Stadionul Naţional Arcul de Triumf Bucureşti. • Arbitri: Ionuţ Bodea (Galaţi), Bogdan Miliţă (Bucureşti), Mădălin Gîrbău (Bucureşti). Observator: George Bărgăunaş (Bucureşti). • CSM Ştiinţa Baia Mare: Maravunawasawasa, Cătună, Fakaosilea, Diniş Vârtic, Phillips, Samoa, Shamkaradze, Pristăviţă, Bârdaşu, Suciu, Dănilă, Mtya, Morrell, C. Ene – cpt., R. Ailenei. Rezerve: Gorun, Dico, Stan, Moyake, Pălii, Sefton, Bucur, P. Ailenei. Antrenor: Vasile Lucaci. • Timişoara Saracens RCM: Militaru, Sabău, Mariş, D. Lazăr, Drenceanu, Morrison, V. Rus, Ianuş, O`Donnell, Rose, Moala, Tangimana, Sefanaia, Siaki, Conache Antrenori: Heigell Grainger, Sosene Anesi.
Cele mai importante momente ale partidei: Min. 3 Conache – lovitură de pedeapsă din 18 metri lateral dreapta (0-3); Min. 5 Samoa – lovitură de pedeapsă din flancul drept de la circa 30 de metri (3-3); Min. 16 Samoa – lovitură de pedeapsă din 25 de metri puţin lateral dreapta ratată; Min. 21 Ianuş – eseu venit ca urmare a unui mol de margine (3-8); Min. 22 Conache – transformare eseu ratată; Min. 25 Samoa – lovitură de pedeapsă din 22 de metri uşor lateral stînga (6-8); Min. 30 Samoa – lovitură de pedeapsă de la 50 de metri din zonă centrală (9-8); Min. 32 Samoa – lovitură de pedeapsă puţin lateral stînga de la circa 38 de metri (12-8); Min. 36 Samoa – lovitură de pedeapsă de la 47 de metri lateral stînga ratată; Min. 39 Conache – eseu reuşit în flancul drept (12-13); Min. 40 Conache – transformare eseu ratată; Min. 40+6 Conache – lovitură de pedeapsă din axul central 47 metri ratată; Min. 43 Samoa – încercare de dropgol din 30 de metri ratat; Min. 49 Conache – lovitură de pedeapsă din 24 de metri din zonă centrală (12-16); Min. 63 Samoa – lovitură de pedeapsă executată de la circa 40 de metri din zonă centrală (15-16); Min. 67 Drenceanu – cartonaş galben pentru lovirea adversarului fără balon; Min. 73 Samoa – eseu pe centru (20-16); Min. 73 Samoa – transformare eseu (22-16); Min. 79 Ianuş – eseu venit ca urmare a unui mol de margine (22-21); Min. 80 Cona­che – transformare eseu ratată; Min. 80+6 Rose – dropgol (22-24).