CS Simared, de patru ori aur la Cupa României și CN de kaiac Maraton

0
16

Ultimele competiții oficiale ale anului s-au desfășurat la Bascov (Pitești) în intervalul 2-6 octombrie: Cupa României și Campionatul Național de kaiac Maraton.
La Cupa României, sportivii CS Simared Baia Mare au urcat de cinci ori pe podium, cucerind 2 medalii de aur, o medalie de argint și 2 de bronz.
Bogdan Pânzaru a obținut medalia de aur în proba de K1 200 m.
Bogdan Pânzaru și Darius Chiorean au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în proba de K2 500 m.
Alexandra Markusz a cucerit medalia de argint în proba de K1 200 m, respectiv medalia de bronz în proba de K1 500 m.
Rafael One, la fel ca anul trecut, s-a situat pe a treia treaptă a podiumului în proba de K1 1.000 m.
A urmat Campionatul Național de kaiac, unde sportivii băimăreni aveau să facă o cursă fantastică în proba de K1 10.000 m.
Rafael One a repetat performanța de anul trecut și a cucerit medalia de aur, însă surpriza a constituit-o Darius Chiorean, care a urcat pe treapta a doua a podiumului. Așadar, doi sportivi ai CS Simared s-au regăsit pe podiumul de premiere în cadrul cursei de K1 10.000 m, probă cu 17 sportivi la start. În această probă a mai punctat Matei Ciocan, sportiv care a încheiat cursa pe locul 7.
În proba de K1 10.000 m fete, Alexandra Markusz a terminat cursa pe locul 6.
Bilanțul final a însemnat două medalii de aur în dreptul lui Bogdan Pânzaru, un aur și argint a cucerit Darius Chiorean, o medalie de aur și una de bronz în contul lui Rafael One, respectiv o medalie de aur și una de bronz pentru Alexandra Markusz.
Cu aceste două competiții, calendarul competițional pe anul 2024 s-a încheiat.