Am pierdut la Oradea şi am căzut pe patru

0
366

• CSM Oradea – Academia Baia Mare 33-27 (15-12) •

Academia Minaur Baia Mare a cedat în derby-ul pentru locul trei cu CSM Oradea din deplasare, formaţia noastră fiind învinsă la o diferenţă de şase goluri – 27-33, la pauză avantajul fiind de trei goluri în favoarea gazdelor – 12-15.
Dispute dintre cele două combatante a început sub semnul echilibrului, după şapte minute orădenii fiind în avantaj la limită – 4-3. Oaspeţii au marcat de patru ori consecutiv şi au condus cu 4-7. Gazdele revin în joc şi pînă la pauză întorc rezultatul şi, după 30 de minute, tabela indică 15-12 pentru CSM. Partea secundă s-a dovedit în totalitate la discreţia celor de la CSM Oradea, care au ajuns să conducă şi cu zece goluri în minutul 45 – 26-16. Adversarul Academiei se impune după cele 60 de minute cu 33-27 şi urcă pe locul trei în clasament, avînd şi un meci în minus faţă de echipa noastră.

clas acadm 29mar2016Rezultatele etapei 21: ACS Muhlbach Sebeş – Politehnica II Timişoara 28-26; CSM Făgăraş – HCM Sighişoara 32-25; CSM Oradea – Academia Minaur Baia Mare 33-27; CSM Satu Mare – CSU CNOT Braşov 29-29. Jocul dintre Universitatea Cluj-Napoca şi CNE Sighişoara se dispută miercuri, 20 aprilie. HC Sibiu şi Universitatea Craiova au stat.

Etapa viitoare (duminică, 17 aprilie): CSU CNOT Braşov – CSM Făgăraş; HCM Sighişoara – ACS Muhlbach Sebeş; Politehnica II Timişoara – Universitatea Craiova; Academia Minaur Baia Mare – Universitatea Cluj-Napoca; CNE Sighişoara – HC Sibiu. CSM Satu Mare şi CSM Oradea stau.