Mai aproape de play-off!

0
530

HCM Minaur Baia Mare – HC Vaslui 27-24 (11-11)

HCM Minaur Baia Mare a repurtat o victorie extrem de importantă în lupta pentru locul opt, ce duce în play-off, formaţia de pe Valea Roşie trecînd pe teren propriu, în sala de sport a Şcolii „Vasile Alecsan­dri”, de HC Vaslui, cu scorul de 27-24 (11-11).
Încurajaţi de aproximativ 400 de spectatori, elevii lui Raul Fotonea, instalat săptămînă trecută în funcţia de principal, au evoluat cu multă ambiţie şi determinare, care la final le-a adus trei puncte, poate decisive în ocuparea locului opt la finalul sezonului regulat. De asemenea, succesul vine şi în faţa unei formaţii care mai avea şanse la locul pe care este Minaur, dar înfrîngerea i-a scos definitiv din această ecuaţie. Mai mult, înfrîngerea suferită de Călăraşi la Timişoara face ca actuala campioană să se distanţeze la şase puncte de formaţia lui Aihan Omer, cele două echipe urmînd să se dueleze peste două etape în polivalenta băimăreană.
Partida de duminică după-amiază a început sub semnul echilibrului şi după primele cinci minute, cele două combatante se aflau la egalitate – 1-1. Minaur ia avantaj de trei goluri în minutul 15 – 6-3, avantaj care este păstrat pînă către finalul primei reprize – 10-7. Oaspeţii revin şi anulează avantajul gazdelor şi la pauză se intră la egalitate – 11-11. Cap la cap se merge şi în debutul părţii secunde, iar băimărenii au avantaj de două goluri în minutul 40 – 15-13. Elevii lui Fotonea păstrează, în continuare, o diferenţă de trei, patru goluri, dar cu cinci minute înainte de final, acesta va creşte la plus cinci – 24-19. La finalul celor 60 de minute, tabela arată 27-24 în dreptul grupării de pe Valea Roşie şi HCM Minaur rămîne în cursa locului opt, loc care ar coincide la finalul sezonului regulat cu evitarea luptei la retrogradare.
• Sala de sport a Şcolii „Vasile Alecsandri”. Spectatori, aproximativ 400 • Arbitri: Alexandru Blaş şi Marius Ghiorghişor (Bucureşti). • Aruncări de la 7 m: 6-4 (transformate: 5-3; au ratat: Bera, respectiv Hagiu). Minute de eliminare: 14-12. • HCM Minaur Baia Mare: R. Pop (10 intervenţii), Simulescu – Bera 7 (3 din 7 m), Mihai 7, Marta 4, Popescu 3 (2), Sabou 2, Buşecan 2, Cristescu 1, Mureşan 1, Diaconu, Tălmaciu, Scarlat. Antrenor: Raul Fotonea. • HC Vaslui: Stănescu (6 intervenţii), Pralea (o intervenţie) – Hagiu 5, Pasere 5 (3 din 7 m), Hrimiuc 3, Moldoveanu 3, Barac 3, G. Bujor 2, Polocoşer 2, Anton, Sandu, N. Bujor, Cotinghiu. Antrenor: Sandu Iacob.

Rezultatele etapei 22: CSM Bucureşti – HC Adrian Petrea Reşiţa 29-29; HC Odorhei – Dinamo Bucureşti 34-38; Steaua Alexandrion Bucureşti – ACS Energia Târgu Jiu 26-25; AHC Potaissa Turda – CSM Focşani 37-27; HCM Minaur Baia Mare – HC Vaslui 27-24; CSM Ploieşti – CSU Danubius Galaţi 33-23; Politehnica Timişoara – AHC Dunărea Călăraşi 31-26.

HANDBAL 2Etapa viitoare • Sîmbătă, 5 martie: HC Adrian Petrea Reşiţa – Steaua Alexandrion Bucureşti, ora 17 • Duminică, 6 martie: AHC Dunărea Călăraşi – CSM Ploieşti, ora 11.45, Digi Sport; CSU Danubius Galaţi – HCM Minaur Baia Mare, ora 12; HC Vaslui – CSM Focşani 2007, ora 12; ACS Energia Târgu Jiu – CSU Politehnica Timişoara, ora 18 • Luni, 7 martie: HC Odorhei – AHC Potaissa Turda, ora 18, Digi Sport • Miercuri, 9 martie: Dinamo Bucureşti – CSM Bucureşti, ora 17.45, Digi Sport.