În doar şapte jucători, înfrîngere severă

0
530

AHC Potaissa Turda – HCM Minaur Baia Mare 39-29 (20-11)

HCM Minaur Baia Mare a pierdut clar în deplasarea de la AHC Potaissa Turda, gazdele adjudecîndu-şi cele două puncte după o victorie la zece goluri – 39-29, la pauză diferenţa fiind de nouă – 20-11. Campioana s-a bazat la acest meci exact pe şapte jucători (portarul şi şase jucători de cîmp), al optulea, Vilovski, fiind prezent pe bancă, dar nu a intrat deloc. Marius Sadoveac, care a jucat în etapa precedentă, nu a fost prezent la acest meci, se pare din cauza litigiului cu clubul de pe Valea Roşie. În aceste condiţii era greu de obţinut ceva în acest joc, cei şapte încercînd, pe cît posibil, să limiteze proporţiile scorului. Din păcate, băimărenii nu au mai jucat cu aceeaşi ambiţie şi determinare, explicaţia fiind, probabil, să nu rişte vreo accidentare. Potaissa Turda a controlat această partidă de la un capăt la celălalt, soarta celor trei puncte fiind clarificată încă după primele 30 de minute. Doar primele 10 minute s-au dovedit mai echilibrate, cînd Minaur s-a ţinut de adversar la un singur gol – 5-4, restul primei părţi fiind la discre­ţia echipei lui Horaţiu Gal. Potaissa s-a distanţat clar şi la pauză avantajul era neverosimil – 20-11. În partea a doua, gazdele păstrează un avans normal după aspectul jocului şi conduce, pe final, şi cu treisprezece goluri – 35-22 (51′). Oaspeţii mai reduc din diferenţa mare şi disputa se încheie 39-29 pentru gazde. HCM Minaur rămîne în cărţile play-off-ului, dar se vede obligat să învingă în etapa viitoare în deplasarea de la CSM Focşani. • Sala sporturilor din Turda • Au arbitrat: Valentin Călina (Piteşti) şi Claudiu Belean (Târgu Mureş). Observator FRH: V. Ionescu (Bucureşti). • Aruncări de la 7m: 1-6 (transformate: 1-5; a ratat Popescu). Minute de eliminare: 8-2. • AHC Potaissa Turda: Pallag (o intervenţie), Varo (7 intervenţii), Fleşer (3 interventii, a apărat şi un 7 m) – Thalmaier 9, R. Pavel 8, R. Lazăr 6, Adomnicăi 6, I. Rotaru 4 (1 din 7 m), Ştef 4, Laslo 1, Blidar 1, Suciu, Măcicăşan, Savic, Raul Marian. Antrenor: Horaţiu Gal. • HCM Minaur Baia Mare: Simulescu (12 intervenţii) – Popescu 8 (2 din 7 m), Bera 6 (3 din 7 m), Mihai 5, Buşecan 4, Sabou 4, Cristescu 2, Vilovski. Antrenor: Petru Pop.

Rezultatele etapei 20: CSM Bucureşti – AHC Dunărea Călăraşi 32-26; Dinamo Bucureşti – HC Adrian Petrea Reşiţa 33-29; Steaua Alexandrion Bucureşti – CSU Danubius Galaţi 38-28; HC Odorhei – ACS Energia Târgu Jiu 23-21; AHC Potaissa Turda – HCM Minaur Baia Mare 39-29. Aseară s-a jucat CSM Ploieşti – CSM Focşani 2007, iar azi este programat ultimul meci al etapei, CH CSU Politehnica Timişoara – HC Vaslui, ora 18, Digi Sport 3.

Etapa viitoare • Miercuri, 17 februarie: ACS Energia Târgu Jiu – CSM Bucureşti • Joi, 18 februarie: Dinamo Bucureşti – AHC Potaissa Turda • Duminică, 21 februarie: CS HC Adrian Petrea Reşiţa – HC Odorhei; CSU Danubius Galaţi – CH CSU Ploitehnica Timişoara; CSM Focşani 2007 – HCM Minaur Baia Mare; HC Vaslui – CSM Ploieşti • Luni, 22 februarie: AHC Dunărea Călăraşi – Steaua Alexandrion Bucureşti.