Lipsa de efectiv, cauza principală a celui de-al doilea eșec

0
0

• AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare 31-27 (17-14) •

AHC Potaissa Turda a câștigat derbyul din devans cu CS Minaur Baia Mare, 31-27 (17-14), după o confruntare în care formația noastră a rezistat doar în prima repriză ritmului impus de către gazde.
Victoria turdenilor este absolut incontestabilă, însă pe fondul problemelor de efectiv din lotul coordonat de Alexandru Sabou. Mai vechilor accidentați, Tomas Cip, Gabriel Cumpănici și Lucas Sabou, alți doi jucători indispensabili nu au putut evolua la Turda, Tudor Botea și Robert Nagy, jucători pe care Minaur speră să-i recupereze cât mai repede. La lista celor cinci s-a adăugat și Stefan Vujic, jucător accidentat în minutul 55 și care este suspect de ruptură la tendonul lui Ahile.
După ce în debutul de meci s-a mers cap la cap – 6-6 (12), în următoarele zece minute Minaur s-a descurcat minunat și s-a desprins până la trei goluri – 7-10 (17), 8-11 (19). În lipsa unui lot competitiv, Minaur nu a putut ține ștacheta la același nivel și Turda a egalat la 11 în minutul 23, ca până la pauză avantajul să treacă de partea gazdelor – 17-14. Potaissa are inițiativa totală în repriza secundă și își mărește distanța până la șapte lungimi – 22-15 (38). Minaur are, totuși, o tresărire de orgoliu – 26-23 (51), dar trupa lui Horațiu Gal nu poate scăpa victoria și se impune cu 31-27.
• Sala Polivalentă “Nova PG Arena” din Turda. Spectatori, aproximativ 1.500. Arbitri: Theodor Șerbu – Andrei Vasilescu (București). Supervizor: Valeriu Călina (Pitești). • Aruncări de la 7 m: 3-4 (transformate: 1-2; au ratat Ghiță 2, respectiv Kozakevych, Vujovic). Minute de eliminare: 4-6.
AHC Potaissa Turda: Bucătaru (a apărat un 7 m), Baștiurea (nu a intrat), Popescu (16 intervenții) – Ghivil, Pințoiu 3, Grindean (nu a intrat), Falavarjani 1, Thalmaier 3, Kbilașvili 4, Ghiță 10 (1 din 7 m), Piechowski 1, Lazăr, Vereș 3, Dumitriu 3, D. Pop, Hanțaru 3. Antrenori: Horațiu Gal, Ionuț Ștef.
CS Minaur Baia Mare: Al Khafadji (7 intervenții), Terekhov (5 intervenții) – Chiș, T. Botea, Racolța (nu au jucat), Vujovic 4 (1 din 7 m), Dahlin 2, Kotrc 2, Dobra 2 (1 din 7 m), Kozakevych 3, Burzak 3, Vl. Pop (nu a jucat), E. Pop 3, Vujic 4, Mollino Da Silva 4, Fotache. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.