Mai ușor decât ar fi crezut • CSM Vaslui – CS Minaur Baia Mare 28-37 (15-20)

0
29

Cu trei puncte a revenit acasă CS Minaur Baia Mare din fieful celor de la CSM Vaslui, 27-38 (15-20), victorie dobândită în condiții facile, după ce băieții lui Alexandru Sabou au avut cea mai solidă prestație a acestui debut de sezon.

Într-adevăr, primele 15 minute s-au consumat cu ambele combatante la conducere, însă după jumătatea primei reprize oaspeții au jucat din ce în ce mai bine. De la 8-6 pentru vasluieni, băimărenii au marcat 11 goluri consecutive(!) și în minutul 24 tabela ne era total favorabilă – 8-17. Scorul pauzei este însă 15-20, după ce Minaur are câteva ratări, iar amfitrionii nu greșesc ținta.

În partea secundă lucrurile au devenit și mai clare, Minaur dominând copios și deținând tot timpul un avans suficient pentru ca adversarul să mai spere la ceva pozitiv din acest joc – 15-24 (35), 17-27 (41), 22-33 (54), 28-37 (60).

Minaur câștigă mai ușor decât s-ar fi așteptat și, pe lângă cele trei puncte esențiale, important e faptul că jocul s-a îmbunătățit față de primele cinci runde și că echipa începe să arate la fel cum ne-a obișnuit stagiunea precedentă. Aspect care nu poate decât să ne bucure. Poate i-ar bucura și pe băieți să se trezească în conturi și cu niște salarii restante, nu doar cu promisiuni.

Sala Sporturilor din Vaslui. Spectatori, aproximativ 600. Arbitri: Andrei Manafu (București) – Daniel Pavel (Buzău). Supervizor: Viorel Vicea (București). Aruncări de la 7 m: 4-1 (transformate: 3-1; a ratat Acatrinei). Minute de eliminare: 2-6.

• CSM Vaslui: Țenghea (o intervenție), Cioată (o intervenție), Mihaljevic (2 intervenții) – Ionescu 3, Popa 2, Szoke 6, Pavel 2, Vucicevic 4, Husanu 1,  Hamzic 1, Aungurenci, Gal 3, Yashchanka 6 (3 din 7 m), Acatrinei. Antrenori: Gabriel Armanu, Bogdan Pralea, Dragoș Soare.

• CS Minaur Baia Mare: Al Khafadji (11 intervenții), Terekhov (2 intervenții) – T. Botea 6, Vujovic 5, Dahlin 5, Kozakevych 5 (1 din 7 m), Molino Da Silva 3, Nagy 2, Kotrc 2, Burzak 2, Vl. Pop 2, Vujic 2, Fotache 2, Dobra 1, Racolța, E. Pop. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș.