Joi noaptea, la ora 00:30, poliţiştii Serviciului de Acţiuni Speciale, care patrulau pe raza municipiului Baia Mare, împreună cu un echipaj de ordine şi siguranţă publică, au surprins, pe strada Vasile Lucaciu, doi tineri, care aveau asupra lor un motoferăstrău şi câteva beţe de pescuit.
Fiind întrebaţi despre provenienţa bunurilor, cei doi au recunoscut că le-au sustras dintr-o locuinţă în construcţie, situată pe strada Cărăuşilor. Prejudiciul cauzat, în valoare de 700 lei, a fost recuperat şi restituit persoanei vătămate, înainte ca aceasta să realizeze că i-au fost sustrase.
Cei doi băimăreni, în vârstă de 25 şi 31 de ani, sunt cercetaţi sub aspectul comiterii infracţiunii de furt calificat.
Şi-a luat gândul de la banii şi cardurile pierdute, însă a avut noroc
Vineri dimineaţa, la sediul Poliţiei din Ocna Şugatag s-a prezentat un bărbat, de 55 de ani, din localitate, pentru a preda un portofel, pe care l-a găsit în zona unui centru comercial, din Ocna Şugatag. În portofel se aflau două carduri şi peste 600 de lei.
Activităţile desfăşurate de poliţişti au dus la identificarea proprietarului, un bărbat, de 45 de ani, din Sat Şugatag. Acesta a precizat că şi-a pierdut portofelul, joi după-amiază, şi că îşi pierduse speranţa că va ajunge din nou în posesia lui.
Autorul furtului a fost depistat
Poliţiştii din Ocna Şugatag au reuşit, în urma investigaţiilor efectuate, să identifice un bărbat, care la începutul acestei săptămâni a reuşit să sustragă 600 de lei, dintr-un portofel, aflat într-un imobil din localitate.
Şi în acest caz, banii au fost restituiţi părţii vătămate, iar bărbatul care i-a sustras este cercetat sub aspectul comiterii infracţiunii de furt.
Acţiune pentru combaterea ilegalităţilor silvice în Şomcuta Mare
Poliţiştii din Şomcuta Mare, cu sprijinul Grupei Canine din cadrul Serviciului de Ordine Publică şi al poliţiştilor din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale Maramureş, au desfăşurat joi, 3 octombrie, o acţiune pe strada Mireşului, din Şomcuta Mare, pentru depistarea persoanelor care taie sau transportă ilegal material lemnos.
Au fost verificate 24 de locaţii şi pentru abateri la Legea 171/2010 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice au fost aplicate 9 amenzi, în valoare totală de 27.000 lei.
Totodată, poliţiştii au confiscat peste 11 mc material lemnos, pentru care nu au putut fi prezentate documente legale de provenienţă.
Prins şi reţinut la scurt timp după ce a comis o tâlhărie
Joi seara, la ora 18, poliţiştii din Suciu de Sus au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat a fost agresat fizic și deposedat de o sumă de bani de către o persoană care a intrat în locuința sa.
Deplasaţi de urgenţă la faţa locului, poliţiştii au constatat că un bărbat, în vârstă de 77 ani, prezenta ușoare urme de violență la nivelul feței şi se deplasa pe strada pe care locuiește, desculț şi dezorientat.
Partea vătămată a precizat că o persoană necunoscută a intrat fără drept în locuința sa și, prin violență, l-a deposedat de suma de 200 lei, telefonul mobil și l-a amenințat cu acte de violență.
La scurt timp, poliţiştii au identificat un tânăr, de 19 ani, domiciliat în judeţul Sibiu, bănuit de comiterea faptei. În baza probatoriului administrat, acesta a fost reţinut pentru o perioadă de 24 de ore, urmând a fi prezentat instanței cu propunere de arestare preventivă.
7 autospeciale noi
Parcul auto al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Maramureş a fost reînnoit.
7 autoturisme marca Dacia Logan fac parte, începând de vineri, 4 octombrie, din dotarea poliţiştilor maramureşeni, pentru a fi folosite în misiunile desfăşurate pentru siguranţa cetăţenilor. 6 dintre acestea au fost distribuite Serviciului de Ordine Publică, 3 în mediul urban, 3 în mediul rural, iar una a fost distribuită Centrului de Reţinere şi Arestare Preventivă.