O seară literar-muzicală de excepţie!

0
97

Întânirea Cenaclului Literar al Centrului Cultural Sighetu Marmaţiei (desfăşurată în cerc restrâns) a fost una care se va uita cu greu. Au citit: Pablo Romaniuc, Nelu Borodi şi Mihai Petreţchi-(debut). Poeţi din generaţii diferite, segmente social-culturale diferite, experienţă specifică vârstei au avut un numitor comun: tematica, tehnica de versificaţie şi nu în ultimul rând metafora! Au cântat la pian Mihai Petreţchi şi Pablo Romaniuc, încântându-i pe cei prezenţi. De un succes deosebit s-a bucurat Mihai Petreţchi, atât pentru creaţiile poetice, interpretarea la pian, dar şi talentul actoricesc. Nelu Borodi a citit poezii de mare sensibilitate, dovedind măiestrie în arta versificaţiei. Consacratul Pablo Romaniuc, membru al Uniunii Scriitorilor din România şi Ucraina, a susţinut un adevărat recital, dovedind încă o dată că face parte din grupul de elită al poeţilor maramureşeni.
Cei prezenţi au participat la discuţiile moderate cu discreţie de Dorel Todea, au apreciat creaţiile prezentate şi mai ales modul în care s-a desfăşurat evenimentul.
Urmează definitivarea antologiei poeţilor sigheteni (de care se ocupă d-na Ileana Nemeş şi Ionică Mariş) şi mai ales întâlniri cu publicul atât la sediul Centrului Cultural cât şi în liceele sighetene!
(D. Todea)

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.