0
461
Jucătorii FCM-ului celebrează succesul din derby cu suporterii băimăreni

• Olimpia Satu Mare – FC Municipal Baia Mare 0-2 (0-1) •

FC Municipal Baia Mare face un pas mare către play-off, prin victoria incontestabilă din derby-ul Nordului cu Olimpia Satu Mare, trupa lui Dorin Toma şi Cristian Bogdan cîştigînd pe terenul rivalei cu scorul de 2-0 (1-0), prin reuşitele semnate de Claudiu Codoban şi Silviu Balaure. Succesul din penultima etapă a sezonului regulat vine ca urmare a unui meci perfect făcut de băimăreni, care a arătat ca o echipă matură în joc, cu experienţă, şi care pur şi simplu şi-a umilit adversarul prin fotbalul de calitate arătat, dominîndu-l la toate capitolele. Şi scorul putea fi mult mai mare, oaspeţii mai irosind cel puţin cinci ocazii clare de a marca. Aşa s-a scris istoria unui meci în care băimărenii au demonstrat că sînt cu mult peste sătmăreni, aceştia neavînd ce face decît să recunoască superioritatea echipei lui Toma şi Bogdan. Trei puncte care apropie formaţia noastră şi mai mult de play-off, în ultima etapă FC Municipal mai avînd nevoie de un punct din confruntarea extrem de dificilă cu CSM Rm. Vâlcea.
Într-adevăr, FC Municipal a început mai timid meciul cu Olimpia şi sătmărenii au avut şansa deschiderii scorului după zece minute, Ormenişan respingînd cu un reflex extraordinar lovitura de cap expediată de Iuhas în urma unui corner executat de Sălăgeanu. Lucrurile încep să revină la normal pentru oaspeţi şi după minutul 20 pun stăpînire pe joc din toate punctele de vedere. FC Municipal a închis bine culoarele spre poarta lui Ormenişan şi gazdele s-au stins încet, dar sigur. În minutul 31, Vasilache recuperează senzaţional un balonul la centrul terenului dintre doi adversari, îi pasează lui Vasile Pop, acesta îl deschide pe Codoban, care trimite un şut plasat de la 14 m la colţul lung şi la semiînălţime, lăsîndu-l fără replică pe Băican: 0-1. Oltean (36) şi Sîrbu (40) au şansa desprinderii, dar jucătorii băimăreni greşesc ţinta. Cu două minute înainte de finalul celor 45 de minute, Lukacs are posibilitatea restabilirii egalării, dar şutul acestuia de la 12 m trece peste transversală. În primele zece minute ale părţii secunde, Ciprian Vasilache trece de două ori pe lîngă gol, irosind două oportunităţi imen­se. Totuşi, FC Municipal îşi va majora avantajul în minutul 68, cînd Vasile Pop este bruscat clar în suprafaţa adversă de Muntean şi centralul indică penalty indiscutabil. Penalty transformat de Balaure cu precizie şi 0-2. Ultima fază se consumă tot în careul sătămărenilor, în minutul 90+3, Cîrjan reluînd din apropiere la colţul scurt, iar mingea s-a dus în plasa laterală. • Olimpia Satu Mare: Băican – D. Muntean (71 Faur), Fl. Mureşan, Iuhas (cpt.), Sălăgeanu – R. Rus (46 Buhăescu), Villand – Kanalos (59 Bura), D. Lukacs, Brata – Mărkuş. Antrenor: Mircea Bolba. • FC Municipal Baia Mare: Ormenişan – Străuţ, Sg. Oltean, Fl. Ilie (cpt.), Aniţoiu – Daminuţă, C. Sîrbu (61 D. Munteanu), V. Pop (83 Cîrjan), Balaure, Vasilache (73 Codin), Codoban. Rezerve: Bota – Duruş, Giurgiu, Sbârcea. Antrenori: Dorin Toma şi Cristian Bogdan.

clas fcm 28mar2016Rezultatele etapei 25: Olimpia Satu Mare – FC Municipal Baia Mare 0-2; Universitatea Cluj-Napoca – Metalul Reşiţa 2-0; Unirea Tărlungeni – Chindia Târgovişte 0-1; Şoimii Pâncota – UTA Bătrâna Doamnă 0-2; CS Mioveni – FC Caransebeş 3-0; Gaz Metan Mediaş – FC Bihor Oradea 3-0; CSM Râmnicu Vâlcea – FC Braşov 0-0.