0
624

Liga a II-a. Seria a II-a: Gaz Metan Mediaş – FC Municipal Baia Mare 0-1 (0-0)
FC Municipal Baia Mare continuă să surprindă plăcut în eşalonul doi al fotbalului românesc şi în etapa a IX-a a învins fosta grupare de Liga 1 Gaz Metan Mediaş tocmai la ea acasă.
Trupa lui Dorin Toma şi Cristian Bogdan s-a impus la limită, prin golul semnat de fostul golgheter al seriei din sezonul precedent, Vasile Pop, care a fost introdus în teren la pauză, iar reuşita sa din minutul 65 a adus toate cele trei puncte formaţiei noastre. Mai mult, nou promovata este singura grupare din primele două eşaloane care încă nu a pierdut şi sperăm să nu o facă nici repede şi, de asemenea, FC Municipal Baia Mare se află la al 12-lea meci fără înfrîngere, aici fiind incluse şi cele trei jocuri din Cupa României.
Derby-ul dintre Gaz Metan, cu Leo Grozavu la primul meci ca tehnician al grupării sibiene, şi FC Municipal Baia Mare nu a fost unul spectaculos, ci unul în care ambele formaţii au urmărit să-şi adjudece cele trei puncte. Gazdele, cu peste 70 la sută dintre jucătorii ce au activat şi în Liga I, pentru a se apropia şi a reduce din diferenţa faţă de ocupantele primelor locuri, iar oaspeţii pentru a-şi consolida primul loc în clasament şi, totodată, a-şi păstra invincibilitatea. Şi primele 15 minute au fost extrem de echilibrate, de tatonare mai mult, şi primele ocazii sînt trecute în contul oaspeţilor. Păcurar are primele şanse în minutele 18 şi 20, dar şuturile micuţului mijlocaş din interiorul careului mare nu-şi găsesc ţinta. Elevii lui Grozavu ajung cu greu în careul advers şi prima ocazie o au la ultima fază a primei părţi, cînd Ormenişan iese greşit pe centrare şi Romeo trimite balonul în transversală cu capul din 6 m. Partea a doua debutează tot cu o bară şi tot în contul Mediaşului. Bic profită de o nesincronizare în defensiva băimăreană şi trimite în bară, dar pericolul este imediat îndepărtat. FC Municipal Baia Mare simte că adversarul nu trece printr-o perioadă sportivă bună şi încearcă să profite la maximum. În minutul 64, Păcurar centrează, Arnăutu reia cu capul şi Greab reţine fără probleme. Peste numai un minut, liderul va da lovitura. În urma unei recuperări la centrul terenului, oaspeţii profită de superioritatea creată, Arnăutu îi trimite balonul la Vasile Pop şi acesta înscrie cu un şut la colţul lung de la 10 m: 0-1. Gaz Metan încearcă să revină şi să egaleze, domină steril, dar nu-şi mai creează nicio ocazie pînă la finalul partidei, abuzînd mult de centrări de pe părţile laterale. Apărarea oaspeţilor este la post, nu se complică, şi rezolvă aproape fiecare fază cu mult calm. Ultimul fluier aduce trei puncte imense pentru formaţia lui Dorin Toma şi Cristian Bogdan şi face ca gruparea de pe primul loc să-şi continue parcursul excelent din acest sezon. Sperăm ca victoria de la Mediaş să fie confirmată cu cea de pe teren propriu, cînd FC Municipal Baia Mare va primi vizita unei alte foste echipe de Liga I – „U” Cluj-Napoca. Partida dintre cele două combatante se va consuma sîmbătă, 24 octombrie, de la ora 16, urmînd să fie transmisă de către Digi Sport şi Dolce Sport.
• Arbitri: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea) – Adrian Ionescu (Târgovişte), Ionuţ Marius Bobe (Videle). Rezervă: Vasile Rodină (Alba Iulia). Observatori FRF: Silviu Crângaşu (Ploieşti), Ion Zare (Oradea). • Gaz Metan Mediaş: Greab – Stancu, Muth, Abrudan, Buzean (cpt.), Bic, De Oliveira (57 A. Munteanu), C. Petre, Trif, Romeo Roberto (72 Figliomeni), Llullaku (86 Buziuc). Rezerve neutilizate: Botoşer – Creţu, Cristea, Ignat. Antrenor: Leo Grozavu. • FC Municipal Baia Mare: Ormenişan – Străuţ, Hodor (cpt.), F. Ilie, R. Lupu, Sîrbu (46 D. Munteanu), Ignea, Leonte (46 V. Pop), Balaure, Păcurar (87 S. Oltean), Arnăutu. Rezerve neutilizate: Bota – Duruş, Deac, Şter. Antrenori: Dorin Toma, Cristian Bogdan şi Mihai Şteţca. Director tehnic: Ioan Onciu. • Cartonaşe galbene: Muth (66), respectiv V. Pop (71), Ormenişan (90+1).

Rezultatele etapei 9: Şoimii Pâncota – Olimpia Satu Mare 0-1; CS Mioveni – CSM Râmnicu Vâlcea 0-1; „U” Cluj-Napoca – FC Braşov 0-0; Gaz Metan Mediaş – FC Municipal Baia Mare 0-1; Unirea Tărlungeni – FC Caransebeş 1-1; UTA Bătrâna Doamnă – Metalul Reşiţa 5-1; Chindia Târgovişte – FC Bihor Oradea 3-0 (oaspeţii nu au fost programaţi din cauza baremurilor restante).